Zabiegi
Usuwanie zmian skórnych i blizn
W naszym Centrum zmiany skórne usuwamy metodą laserową lub chirurgiczną. Najczęściej do tego celu stosujemy laser CO2, który w wielu przypadkach jest lepszym narzędziem niż skalpel. Ze względu na charakter tych zmian i tzw. czujność onkologiczną, niektóre z nich wymagają badania histopatologicznego. W takim przypadku zmianę usuwa się chirurgicznie.
Opis zabiegu
Zabieg polega na użyciu wąskiej wiązki laserowej o dużej energii, która w kontakcie ze zmianą skórną powoduje jej odparowanie nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek, nie powodując krwawienia, a dzięki efektowi stymulacji światłem, przyspiesza proces gojenia. Zabieg jest bardzo sterylny gdyż jest to metoda bezkontaktowa, co jest szczególnie pożądane przy usuwaniu zmian o charakterze wirusowym. Do usuwania blizn stosuje się laser frakcyjny, który redukując bliznę, stymuluje zdrową skórę do przebudowy, czego efektem jest poprawa wyglądu i struktury leczonej okolicy. Przy dużych, przerosłych bliznach będzie jednak potrzebna seria zabiegów.

- Duża precyzja i mała inwazyjność zabiegu
- Brak krwawienia po zabiegu
- Szybkie gojenie się ran
- Dobry efekt kosmetyczny - brak uszkodzenia otaczających tkanek
- Brak możliwości zakażenia żółtaczką i wirusem HIV - zabieg wykonywany jest metodą bezkontaktową
- włókniaki
- kaszaki
- naczyniaki rubinowe
- kępki żółte (żółtaki)
- brodawki wirusowe (zwykłe, płaskie, stóp)
- brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste)
- brodawki łojotokowe
- blizny przerosłe (keloidy)
- rozstępy skórne
- modzele
- znamiona barwnikowe (tzw. "pieprzyki")
Głównym przeciwskazaniem do leczenia tą metodą jest podejrzany charakter zmiany, która wymaga badania histopatologicznego. Zmianę usuwa się wówczas chirurgicznie.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Ze względu na specjalną technikę laserową (puls lub ultrapuls), przy drobnych zmianach, znieczulenie nawet nie jest konieczne. Pacjent w trakcie zabiegu może odczuwać delikatne "kłucie igiełkami". Zmiany płaskie "odparowywane są warstwa po warstwie bez uszkodzenia zdrowych, głębiej położonych tkanek. Większe i uszypułowane zmiany usuwane są w całości. Po zabiegu zakładany jest jałowy opatrunek.
Efekt jest trwały i natychmiastowy. Proces gojenia skóry, w zależności od wielkości usuwanej zmiany, przebiega ok.1 - 2 tygodni, W przypadku zmian wirusowych może zaistnieć potrzeba powtórzenia zabiegu. Przy leczeniu blizn metodą frakcyjną, skóra poddana zabiegowi początkowo będzie zaczerwieniona, a następnie przejściowo ciemniejsza, aż do wygojenia.
- dbałość o higienę miejsca poddanego zabiegowi
- unikać nasłonecznienia, solarium, sauny przez 3-4 tyg po zabiegu
- nie stosować kosmetyków na ranę, aż do pełnego wygojenia skóry
- unikać długiego moczenia rany
- ochrona przed mechanicznym drażnieniem