Regeneracja tkanek komórkami macierzystymi


Regeneracja tkanek mezenchymalnymi komórkami macierzystymi (MSC) wykorzystywana jest w medycynie od kilku lat. Jest to nowoczesna terapia o udowodnionej skuteczności klinicznej, szeroko udokumentowana licznymi niezależnymi badaniami naukowymi.

Komórki macierzyste mają szczególne właściwości, ponieważ mogą się różnicować w różne wyspecjalizowane linie komórkowe w tkankach takich jak chrząstka, kość, więzadła, skóra, mięśnie. Dodatkowo szybko się namnażają powiększając swoją liczbę i potencjał terapeutyczny.

Początkowo pozyskiwano je ze szpiku i krwi pępowinowej, następnie z krwi obwodowej. Obecnie do zabiegów rekonstrukcyjnych, regeneracyjnych pozyskuje się je z tkanki tłuszczowej, w której jak dowiedziono jest ich kilkadziesiąt razy więcej niż w szpiku czy krwi.

Ten rodzaj terapii ma zastosowanie w:

 • regeneracji stawów w chorobie zwyrodnieniowej lub po urazach, gdzie doszło do uszkodzenia powierzchni stawowych, ubytki chrząstki i kości.
 • regeneracji więzadeł.
 • rewitalizacji skóry i tkanki podskórnej np. twarzy, dłoni, warg sromowych, pochwy.

Oczywiście efekt zabiegu uzyskuje się z czasem. Zwykle poprawę można odczuć po kilku tygodniach do kilku miesięcy po zabiegu. Dla pełniejszej aktywacji tych komórek i wzmocnienia efektu zabiegu, najlepiej po około 2 tygodniach, dodatkowo podaje się w to samo miejsce osocze bogatopłytkowe (PRP) zawieszone w matrycy białkowej. Jest to preparat zawierający wysoko skoncentrowane płytkowe czynniki wzrostu pozyskany podczas zabiegu CGF Harmony.

 • w przypadku stawów i więzadeł złagodzenie lub nawet ustąpienie dolegliwości bólowych, ustąpienie przewlekłego stanu zapalnego, poprawę ruchomości i zakresu ruchu, nadbudowę chrząstki, znaczne spowolnienie degeneracji stawu i odroczenie ewentualnego zabiegu operacyjnego.
 • W przypadku skóry i tkanki podskórnej jej wygładzenie, poprawę napięcia i jędrności, poprawę wyglądu, rewitalizację podściółki tłuszczowo-łącznotkankowej.
 • W przypadku warg sromowych i pochwy jest to uzupełnienie objętości warg, rewitalizacja pochwy poprzez poprawę jej napięcia, normalizację wydzielania i poprawę jakości nabłonka, a co za tym idzie poprawę jakości współżycia seksualnego.

Zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską podczas której zebrany jest wywiad odnośnie aktualnych problemów zdrowotnych, wskazań i ewentualnych przeciwwskazań do tego typu zabiegu. Po zakwalifikowaniu pacjenta i jego przygotowaniu, w warunkach pełnej aseptyki, metodą mini liposukcji pozyskuje się z okolicy brzucha lub biodra tkankę tłuszczową wraz z zawartymi w niej komórkami macierzystymi . Zabieg jest prowadzony w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesny. Pobraną tkankę oczyszcza się, kondycjonuje w specjalnym roztworze buforującym i zagęszcza. Tak przygotowany preparat podaje się w miejsce docelowe. Cała procedura trwa około 1-1,5 godziny. Pacjent po zabiegu wraca do domu.

 • zaburzenia krzepnięcia krwi, małopłytkowość, leczenie przeciwzakrzepowe
 • choroba zwyrodnieniowa stawów w stadium zaawansowanym z całkowitą jego destrukcją
 • zbyt wysokie oczekiwania pacjenta co do efektów leczenia
 • leczenie cytostatykami
 • choroba nowotworowa
 • zaburzenia psychiczne