Leczenie bruksizmu


Bruksizm to nadmierna, mimowolna aktywność mięśni żwaczy prowadząca do mocnego zaciskania zębów i tarcia nimi o siebie. Najczęściej występuje w czasie spania. Przy bruksizmie nadmierne naciskanie na zęby prowadzi do ich ścierania, czasami nawet złamania. W późniejszym stadium choroby pojawiają się stany zapalne i zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych, które nie spełniają prawidłowo swojej funkcji. Ruchy żuchwy są utrudnione, ograniczone, powodują ból, pojawić się może również ból głowy. Przyczyny choroby nie są znane. Rolę czynników ryzyka mogą spełniać:

  • rodzinna predyspozycja,
  • wady jamy ustnej i zgryzu, zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych,
  • nieprawidłowości działania ośrodków korowych i podkorowych mózgu regulujących ruchy żuchwy, wzrost aktywności bioelektrycznej w czasie snu,
  • gorszy stan zdrowia ogólnego,
  • stres, samotność,
  • osobowość lękowa,
  • objawy nerwicy.

Napięcie mięśni żwaczy w czasie epizodu bruksizmu jest niezwykle silne. Skurczowi mięśni odpowiadających za zaciskanie ust towarzyszy jednocześnie skurcz mięśni z grupy antagonistów – tych otwierających jamę ustną. Zgrzytanie zębami u dzieci skutkuje narażeniem stawów skroniowo-żuchwowych na działanie dużych sił. Tarcie zębami może prowadzić do uszkodzenia powierzchni żujących i siecznych zębów, uszkodzeń uzupełnień protetycznych, a nawet złamań zębów.

Bruksizm jest trudny w leczeniu. W naszej Klinice leczymy bruksizm toksyną botulinową, która podana odpowiednio w mięśnie żwacze powoduje ich osłabienie i relaksację. Czas działania toksyny określa się na 3 do 6 miesięcy. Na pewno konieczna jest wizyta u stomatologa, który skoryguje zmiany zgryzu i wypełni ubytki. Czasem może wstawić specjalne szyny, które ograniczą ruchy żuchwy i będą chronić uzębienie. Biorąc pod uwagę nerwicowe i lękowe tło bruksizmu, prowadzone może być również leczenie farmaceutykami (stosowanie leków uspokajających i zmniejszających napięcie mięśni). Chory może uczęszczać na psychoterapię, która pomoże skutecznie leczyć zaburzenia w sferze psychiki.

Przeciwskazania są takie same jak do innych zabiegów z użyciem toksyny botulinowej.

Pierwsze efekty są obserwowane po kilku dniach, narastają stopniowo i utrzymują się od 3 do 6 miesięcy.

Działania uboczne: ból w miejscu iniekcji, siniak.